HRANIČÁŘSKÉ ZBRANĚ

K hraničářům patří neodmyslitelně zbraně. Hraničáři používají zbraně, s kterými se mohou dobře skrývat, zbraně, které nevydávají hlasité zvuky, prostě zbraně, které jim vyhovují.

LUK

Luk je hlavní hraničářskou zbraní. Většinou používají dlouhý luk, ale pokud na dlouhý luk nemají ještě dostatečnou výšku, tak používají luk jezdecký nebo-li takzvaně dvojitě zakřivený. Dlouhý luk pochází z Araluenu (Anglie), dvojitě zakřivený luk a jeho způsob výroby přivedl Halt opět od Temudžajů.

Z luku se hraničářští učni učí střílet hned od začátku učení, za dobu výcviku se naučí velmi dobře střílet, dokáží trefit i malý více vzdálený bod, ale tomuto umění se učí a zdokonalují se v něm celý život.

Samozřejmě ničivou sílu vydává luk, ale samotné dílo dokoná teprve šíp. Hraničáři používají pouze dřevěné šípy a letky z přírodního peří, každý hraničář má jinak barevné letky, což je také jakýmsi poznávacím znakem hraničáře. Šípů mají hraničáři ve svém toulci 24 a další šípy v sedlovém toulci a v zásobnících.

SAXONSKÝ NŮŽ

Saxonský nůž by se dal laicky označit za velmi krátký meč. Původem je ze Skandie, kde ho začali vyrábět a používat Skandijci na moři. Hraničářský saxon má však čepel z kalené oceli, což je vyjímečné, protože tím je čepel tvrdší než meč. Čepel má jednu stranu ostrou a druhou tupou a hraničář ho má uložený v pouzdře.

VRHACÍ NŮŽ

Vrhací nůž je určen zejména a pouze k vrhání a nečekanému zasažení nepřítele. Taktéž je jeho čepel z kalené oceli, ale již oboustranná. Je rozhodně kratší než saxon a po vypuštění z ruky je jen na jedno použití.

Spolu tyto dva nože mohou utvořit páku a hraničář se tak může krýt i před mečem, tato situace ovšem nastává málokdy, protože hraničář zpravidla svého nepřítele stihne odstřelit dřív, než se k němu dostane moc blízko.

VÁLEČKY

Válečky jsou také určeny k vrhání, ale i k pěstnímu souboji. Jsou dva a dají se sešroubovat. Je to skvělá zbraň na omráčení, buď vrhnutím nebo když si jej vezme hraničář do dlaně a uhodí rukou nepřítele do spánku. Jsou vyrobeny z mosazi.

Fotogalerie: Zbraně hraničářů